قانون و بی قانونی سیاسی

پایگاه اینترنتی وال‌استریت‌ژورنال 3 سپتامبر 2011 (12 شهریور) در مقاله‌ای به قلم «جی‌سولومون» به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و نوشت: آژانس انرژی هسته‌ای سازمان ملل می‌گوید نگرانی زیادی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دارد؛ زیرا ایران آزمایش‌هایی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای به‌ویژه در مورد کلاهک‌های هسته‌ای صورت داده است. همچنین آژانس در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد ایران به‌کارگیری سانتریفیوژهای موسوم به نسل دوم را در نطنز آغاز کرده است که به این کشور اجازه می‌دهد سوخت هسته‌ای را سه برابر سریع‌تر از میزان فعلی تولید کند. همچنین ایران در حال حاضر نصب سانتریفیوژها در تأسیسات زیرزمینی نزدیک قم را آغاز کرده است که این مسئله به‌طور بالقوه، توانایی آمریکا یا اسرائیل برای حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را کاهش می‌دهد.

در ادامه مقاله آمده است: مقامات آمریکایی می‌گویند این گزارش، جدی‌ترین نگرانی جامعه‌ بین‌الملل در مورد توسعه فناوری‌های ساخت تسلیحات هسته‌ای را منعکس می‌کند. همچنین آمریکا اعلام کرد اقدامات ایران نشان‌دهنده ضرورت افزایش فشار اقتصادی بین‌المللی بر دولت ایران به‌منظور پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل است. «تامی ویتور»، سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید: «آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و جامعه بین‌الملل نگرانی‌های جدی در مورد ماهیت و نیت برنامه هسته‌ای ایران دارند». همچنین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای سال‌هاست ابراز نگرانی کرده که ایران بررسی‌های پنهانی در مورد نحوه ساخت تسلیحات هسته‌ای صورت داده است. آژانس در گزارش خود اعلام کرد به فشار بر ایران برای پاسخ به تمام پرسش‌های مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد؛ اما ایران تاکنون از پاسخ به آن‌ها امتناع کرده است.

غربی‌ها در حالی به بهانه گزارش اخیر آژانس، تبلیغات علیه ایران را آغاز کرده‌اند که ایران از گزارش آژانس رضایت نسبی دارد. معنای این رضایت نسبی این است که به مواردی از گزارش انتقاد دارد. جالب این است که به استناد متن فوق، چیزهایی آمریکا و دوستانش را نگران کرده که از حقوق قانونی ایران است. ایران با پیوستن به آژانس تعهد داده ملزم به قوانین آژانس باشد نه پرهیز از اقداماتی که آمریکا و غرب را نگران می‌کند؟!

امام راحل عظیم‌الشأن، پرورده پیامبر اعظمی بود که رسالت جهانی داشت و به‌عنوان آخرین پیامبر الهی مبعوث شد تا متکامل‌ترین دین آسمانی را به بشریت ابلاغ کند. پایان‌بخشی و جهانی‌بودن، دو ویژگی دین اسلام است که حضرت امام(ره) فراتر از آگاهی، به آن توجه داشت. توجه به این دو ویژگی مسئولیت‌آور تکلیف‌ساز، سبب شد تا حضرت امام (ره) دست به کارهایی ماندگار و بزرگ در مقیاس جهانی بزند. امام(ره) سال‌ها پیش از انقلاب به‌دنبال انقلاب بود. سال‌ها پیش به‌دنبال محو رژیم صهیونیستی بود، از سال‌ها پیش، خط مبارزه با استکبار را ترسیم کرد و به آن همت گماشت. از سال‌ها پیش، به‌دنبال احقاق حق ملت فلسطین بود و از سال‌ها پیش آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید تا مسلمانان در هر نقطه‌ای از جهان، در این روز در دفاع از ملت فلسطین و علیه رژیم صهیونیستی راهپیمایی کنند. در ابتدای این کار، دشمنان آن را خیلی جدی نگرفتند؛ زیرا معتقد بودند از آن، چندان استقبال نمی‌شود و عوامل و وابستگانشان در نقاط مختلف دنیا به‌ویژه در کشورهای عرب مسلمان که باید بیشترین انگیزه را برای حمایت از فلسطین داشته باشند، حضور دارند و مانع از این کار می‌شوند. از آنجا که یکی از مختصات کارهای بزرگ امام(ره) زمانبر بودن آن بود و امام(ره) دریافته بود که برای رسیدن به نتیجه، باید صبوری کند، در این مورد نیز صبوری کرد و امروز که امام(ره) در بین ما نیست، مشاهده می شود که تحولات کشورهای عربی به سمتی حرکت می‌کند که به احتمال زیاد، یکی از دستاوردهای وضعیت جدید، رویکرد حمایت بیشتر از فلسطین خواهد بود. اوضاع و احوال مصر در این روزها یکی از نشانه‌های این وضعیت است. یقیناً امسال دنیا هویت فلسطین را که از متن روز قدس بیرون خواهد آمد، برجسته‌تر از همیشه می‌بیند و این نیست مگر به ابتکار جهانی و آینده‌نگری امام راحل(ره). تمامی اهل خبره و نظر متفق‌القولند که موقعیت فلسطینی‌ها در بحث مبارزه با رژیم اشغال‌گر قدس با وجود خیانت‌های بزرگ برخی از سران عرب، بسیار بهتر از گذشته است. مسلمانان امسال در اشتیاق خلق حماسه رمضانی در روز قدس به‌سر می‌برند که در پیشانی‌اش، نام امام راحل (ره)‌و ملت ایران نقش بسته است، پس بکوشیم روز قدس را باشکوه‌تر از همیشه برگزار کنیم.

سایت ندای سبز آزادی در گزارشی از برگزاری جلسه ختم قرآن از سوی محمد خاتمی، برای آزادی زندانیان فتنه سبز خبر داد! ندای سبز آزادی نوشت: «ختم گروهی قرآن کریم به صورت مجازی به نیت آزادی و سلامتی اسرا و رهبران جنبش سبز در شب شهادت امیر مؤمنان انجام شد.» در ادامه این گزارش آمده است: «آغازگر این عمل خدا پسندانه حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی بوده. ایشان با ذکر دعا برای آزادی اسرا و رهبران جنبش سبز، رأس ساعت ده شب این امر نیکو را آغاز کرد!»

هیچ شکی وجود ندارد که برگزارکنندگان این جلسه دو هدف عمده را مدنظر داشته‌اند:

1- سیاه‌نمایی علیه نظام با توسل به زندانیان فتنه 2- ارائه چهره‌ای معصوم و بی‌گناه از زندانیان فتنه. ظاهراً آقای خاتمی خیلی زود حوادث و اتفاقات بی‌شرمانه فتنه‌گران در عاشورای 88 و حمله به عزاداران حسینی و پاره کردن تصاویر حضرت امام(ره) و حمله به مساجد و... را فراموش کرده است. این نوع قرآن به سر کردن در نگاه مردم فهیم ایران، یادآور سوءاستفاده از قرآن در جنگ صفین است.

><