فعالیت هسته ای ایران و واکنش های غرب - قانون و بی قانونی سیاسی
X
تبلیغات
زولا

پایگاه اینترنتی وال‌استریت‌ژورنال 3 سپتامبر 2011 (12 شهریور) در مقاله‌ای به قلم «جی‌سولومون» به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و نوشت: آژانس انرژی هسته‌ای سازمان ملل می‌گوید نگرانی زیادی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دارد؛ زیرا ایران آزمایش‌هایی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای به‌ویژه در مورد کلاهک‌های هسته‌ای صورت داده است. همچنین آژانس در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد ایران به‌کارگیری سانتریفیوژهای موسوم به نسل دوم را در نطنز آغاز کرده است که به این کشور اجازه می‌دهد سوخت هسته‌ای را سه برابر سریع‌تر از میزان فعلی تولید کند. همچنین ایران در حال حاضر نصب سانتریفیوژها در تأسیسات زیرزمینی نزدیک قم را آغاز کرده است که این مسئله به‌طور بالقوه، توانایی آمریکا یا اسرائیل برای حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را کاهش می‌دهد.

در ادامه مقاله آمده است: مقامات آمریکایی می‌گویند این گزارش، جدی‌ترین نگرانی جامعه‌ بین‌الملل در مورد توسعه فناوری‌های ساخت تسلیحات هسته‌ای را منعکس می‌کند. همچنین آمریکا اعلام کرد اقدامات ایران نشان‌دهنده ضرورت افزایش فشار اقتصادی بین‌المللی بر دولت ایران به‌منظور پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل است. «تامی ویتور»، سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید: «آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و جامعه بین‌الملل نگرانی‌های جدی در مورد ماهیت و نیت برنامه هسته‌ای ایران دارند». همچنین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای سال‌هاست ابراز نگرانی کرده که ایران بررسی‌های پنهانی در مورد نحوه ساخت تسلیحات هسته‌ای صورت داده است. آژانس در گزارش خود اعلام کرد به فشار بر ایران برای پاسخ به تمام پرسش‌های مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد؛ اما ایران تاکنون از پاسخ به آن‌ها امتناع کرده است.

غربی‌ها در حالی به بهانه گزارش اخیر آژانس، تبلیغات علیه ایران را آغاز کرده‌اند که ایران از گزارش آژانس رضایت نسبی دارد. معنای این رضایت نسبی این است که به مواردی از گزارش انتقاد دارد. جالب این است که به استناد متن فوق، چیزهایی آمریکا و دوستانش را نگران کرده که از حقوق قانونی ایران است. ایران با پیوستن به آژانس تعهد داده ملزم به قوانین آژانس باشد نه پرهیز از اقداماتی که آمریکا و غرب را نگران می‌کند؟!

><