انتخابات ریاست جمهوری 96 - قانون و بی قانونی سیاسی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

از آغاز انتخابات ریاست جمهوری 96 مسائلی در این مورد بوجود آمد و این مسائل را به صورت تحلیلی در این مقاله بررسی خواهیم کرد :

1-  ثبت نام نامزدهای انتخابات :

در این مورد باید گفت که به دلیل ضعف قانون تا کنون قوانین محکمی برای ثبت نام کنندگان وجود نداشته است و برخی با ایده و نظر قبلی ، برخی مغرضانه و برخی ناشیانه و برخی ناآگاهانه با چهره های خاص وارد این عرصه شدند و به خود اجازه ی ثبت نام در این انتخابات را دادند و کار بجایی رسید که برخی افراد کودک خردسال خود را نیز در این عرصه ثبت نام نمودند و باعث توهین به این جایگاه مقدس شدند به این معنا که  این کشور را کودک من هم می تواند اداره کند و با توصیه های موکد و دلسوزانه ی آیات عظام مقرر است این قانون تصحیح شود .

2- ثبت نام احمدی نژاد و بقایی :

احمدی نژاد به صلاحدید خود و با اراده و اختیار خود نزد مقام معظم  رهبری رفته و از ایشان اذن ورود به عرصه ی انتخابات می گیرد و حضرت آقا به ایشان توصیه می کنند که شما وارد نشوید بهتر است چون باعث دوقطبی در کشور می شود و این هم به ضرر شما و هم به ضرر مردم و هم به ضرر مملکت است ایشان هم طی بیانیه ای اعلام می کند که از هیچ کسی حمایت نمی کنم و به انتخابات هم وارد نمی شوم ولی بعد از گذشت چندی دیدیم که از فردی بنام بقایی و با عنوان جنبش بهار حمایت می نماید و در حیرت خبرنگاران هنگام ثبت نام بقایی خود نیز ثبت نام می کند تا فشار به شورای نگهبان وارد کند که بقایی را تایید کنند که یا بقایی را تایید کنید یا من تا آخر می مانم و رای یک سری از اقشار جامعه را می شکند.

در این اثنا شورای نگهبان هر دو را رد صلاحیت نمود و این هزینه ی سیاسی را پرداخت که هزینه های دوقطبی را نپردازد .

علی نادری، سردبیر رجانیوز می نویسد:

احمدی نژاد میداند که حضور او یعنی تقابل علنی و پایان حیات سیاسی. می داند امکان حضور در انتخابات نخواهد داشت. پس چرا می آید؟

احمدی نژاد اگر می ماند شاید دور بعد با سلام و صلوات می آمد و کسی هم جرات نداشت ردش کند

چرا هزینه تقابل علنی را می دهد با اینکه می داند تقابل علنی یعنی پایان حیات سیاسی؟! اگر محاسبه عقلانی کنیم، ثبت نام احمدی نژاد یعنی خودکشی سیاسی. چرا تن به این خودکشی می دهد؟!

جوابش را باید از همان خبرهای غیبی پرسید. خبرهایی که اصرار جدی او بر عدم حمایت از یک کاندیدا را به یکباره به حمایت تمسخر آمیز از حمید بقایی مبدل می کند. همان توصیه های غیبی که ظاهرا سرویس انگلیس به خوبی آدرسش را فرا گرفته است. 

سردبیر وبسایت رجانیوز (سایتی که احمدی‌نژاد را رجایی زمان معرفی می‌کرد) امروز  نوشت:

امروز شاهد اجرای یکی از بازی‌های پیچیده سرویس جاسوسی انگلیس در انتخابات ۹۶ بودیم.

3- بیگانگان گفتند ما بصیرت داشتیم :

بعد از رد صلاحیت احمدی نژاد بیگانگان و فتنه گران 88 گفتند ما بصیرت داشتیم و اکنون احمدی نژاد تایید نشد مهر باطلی بر آراء سال 88 خورده شد !!! و این گفته همان آز آب گل آلود ماهی گرفتن است که بیگانگان آن را خوب بلدند ما در جواب آنها باید بگوییم اولا رای سال 88 ما رای به نظام مقدسمان بود و شما می خواستید آن را از ما بگیرید و ما در مقابل خودخواهی و کودتای رنگین شما ایستادیم که در این وبلاگ در این مورد به صورت تخصصی در خلال سال های 88 و 89 پرداخته شده است و ثانیاً ملاک تایید  و رد صلاحیت افراد حال کنونی فرد است . 

هنوز هم برخی ساده لوحان فریب بیگانه را می خورند و انتخابات را تحریم نموده و در این خصوص مواردی نقل می نمایند که مورد نظر این مقاله نیست .

4- تایید صلاحیت 6 نفر از افراد ثبت نام کننده :

1-  سید مصطفی میرسلیم: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری و مشاور عالی رئیس‌جمهور آیت‌الله خامنه‌ای، وزیر ارشاد دولت دوم هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه

2-  سید مصطفی هاشمی‌طبا: وزیر صنایع سنگین دولت باهنر، وزیر صنایع دولت اول موسوی، رئیس سازمان تربیت بدنی دولت دوم هاشمی رفسنجانی و دولت اول خاتمی، نامزد تأییدشدهٔ در انتخابات ۱۳۸۰

3-  حسن روحانی:   رئیس‌جمهور کنونی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندهٔ مجلس خبرگان رهبری، دبیر شورای عالی امنیت ملی دولت هاشمی رفسنجانی و خاتمی، نمایندهٔ مجلس دوم تا پنجم

4-  سید ابراهیم رئیسی : متولی آستان قدس رضوی، نمایندهٔ پیشین مجلس خبرگان رهبری، دادستان پیشین کل کشور، معاون اول پیشین قوه قضائیه، رئیس پیشین سازمان بازرسی کل کشور

5-  محمدباقر قالیباف: شهردار تهران، فرمانده پیشین نیروی انتظامی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲

6-  اسحاق جهانگیری   : معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس حزب کارگزاران سازندگی، وزیر پیشین معادن و فلزات، وزیر پیشین صنایع و معادن، نماینده مجلس دوم و سوم

به قول برادر بزرگوار استاد ارزشمند حجه الاسلام حدادپور جهرمی ترکیب جالبی است دو مدافع (جهانگیری و روحانی) دو مهاجم(قالیباف و رئیسی ) دو تماشاچی(میرسلیم و هاشمی طبا)

5- مناظره ی  ضبطی:

قرار شد برای مناظرات برنامه ریزی کنند که وزارت کشور به گفته ی وزیر کشور رحمانی فضلی صحبت های اقناعی کرده و قرار شده مناظرات به صورت ضبطی پخش شود و این اعتراض گسترده ی مردم و خود کاندیداها را برانگیخت که برخی از گفته های آنان در زیر می آید : 

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری هم در واکنش به خبر پخش نشدن مناظره های ریاست جمهوری به صورت زنده از سیمای جمهوری اسلامی ایران این سوال را مطرح کرد که «معنای این امرچیست؟ آیاکسانی که رییس جمهورمی شوندصلاحیت زنده روی آنتن رفتن ندارند؟ یا قصد دارند برخی مطالب را سانسورکنند؛ یعنی مردم محرم نیستند؟»

در همین راستا، محمدباقر قالیباف بااشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مناظره‌های زنده و افزایش میزان مشارکت مردم برگزاری آنها را ضرورتی برای آگاه سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی دانست.

وی با تکرار انتقاد خود از لغو زنده بودن برنامه مناظره‌ها از کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات خواست که با درخواست عمومی برای برگزاری مناظره‌های آزاد و زنده موافقت و همراهی کند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هم اعلام کرد که اینجانب از مناظره زنده به عنوان یکی از راه‌های شناخت در افکار عمومی استقبال می‌کنم و این را حق مردم بزرگوار و هوشمند کشورمان می‌دانم.

سید مصطفی میرسلیم نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از طرف حزب موتلفه اسلامی هم در واکنش به خبر عدم پخش زنده مناظره ها گفت:نباید حق آگاهی مردم از عکس العمل های حقیقی نامزدها گرفته شود.این حق مردم است که بتوانند با شناخت کامل، نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اعتراض به این حرکت گفت:جلوه آرایی برای اینکه چهره واقعی نامزدها مشخص نشود خلاف حق شهروندی مردم است.بنده برای حضور در پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی نه تنها آماده‌ام بلکه لحظه شماری می کنم.

رئیس جمهور در جمع جوانان و نخبگان استان فارس با بیان این که حامی هر شیوه ای در مناظرات است که مردم بهتر انتخاب کنند ابراز امیدواری کرد که ستاد تبلیغات انتخابات، تجربه‌ها را باز مرور کند. او گفت: من طرفدار آزادترین شیوه مناظره‌ها هستم که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. وجود مخالف هم مفید است؛ همه باید بدون لکنت زبان سخن بگویند و نقد کنند.

7-  مناظره ی زنده :

بالاخره پس از اعتراض شدید اکثریت مقرر شد مناظرات زنده پخش شود منتها با 30 الی 40 ثانیه تاخیر  که قابل قبول است .

8-  جدول بندی مناظرات و سخنرانی ها :

بر اساس قرعه کشی انجام شده، در جدول زمان‌بندی‌ برنامه های انتخاباتی ریاست جمهوری، هاشمی طبا با عدد 11، رئیسی 12، قالیباف 13، میرسلیم 14، روحانی 15، و جهانگیری عدد 16 را به خود اختصاص دادند. در جدول های زیر، می توانید ببینید هر کاندیدا در رادیو و تلویزیون، چه ساعتی و چه روزی برنامه خواهد داشت...به گزارش آفتاب، 1470 دقیقه برای هر نامزد از سوی رسانه ملی تخصیص داده شده است و بر اساس تدبیر انجام شده 555 دقیقه برنامه رادیویی و 555 دقیقه برنامه تلویزیونی که در مجموع 1110 دقیقه جدای مناظره ها در نظر گرفته شده است.

همه چیز قرعه کشی شد جز موضوعات مناظرات که از قبل بسته شده بود جمعه ی اول مناظره ی اقتصادی جمعه ی دوم مناظره ی اجتماعی و جمعه ی سوم مناظره ی سیاسی و این به نظر شخصی من بی شائبه نیست با توجه به کثرت تبلیغات تلویزیونی برای رئیس جمهور فعلی و اینکه خیلی طرح ها را حتی نیمه تمام افتتاح می کند و با پخش مستقیم صدا و سیما روبرو می شود و در شبکه های اجتماعی با هشتگ #علی-برکت-الله  و #افتتاح-الکی مشهور است بنظر می رسد صدا و سیما بی طرف نبوده و تبلیغات زودهنگام خود را برای رئیس جمهور مستقر شروع نموده است و به همین منظور مناظره ی اقتصادی را اول قرار دادند تا نزدیک به انتخابات نباشد و رئیس جمهور روحانی کمتر متضرر شود .

8-کاندیدای پوششی:

پدیده ی کاندیدای پوششی که برای اولین بار در انتخابات ایران مطرح می شود به کاندیداتوری اسحاق جهانگیری اطلاق می شود که اصلاح طلبان برای دفاع و حمایت از روحانی و دولت او جهانگیری را مطرح نمودند و مقرر است ایشان به دفاع از حق روحانی در انتخابات تا آخر مناظرات باشد و در آخر هم به نفع روحانی کنار برود و این می تواند توهین به روحانی هم باشد یعنی روحانی نمداند در این 4 سال چه کرده که باید معاون اولش به دادن آمار و ارقام بپردازد و مسئله ی دیگر که مطرح است اینکه اگر اصلاح طلبان ببینند که روحانی از محبوبیت کافی برخوردار نیست از روحانی عبور کرده و کاندیدای پوششی مطرح شود و روحانی به نفع او کنار رود که محتمل نیست و بیشتر مورد اول مطرح است و باید دید چه اتفاقی قرار است بیفتد .برنامه های بعدی در مقاله های بعدی خواهد آمد ممنون و سپاسگزار از همراهی شما.

><